Informatie over de operatietechniek, welke voorbereidingen u moet treffen en onze adviezen over wondverzorging, pijnstilling en laxeermiddelen na de operatie. U ontvangt apart de informatie over de narcose en de locatie waar u geopereerd wordt. Lees alle informatie ruim vóór de operatie aandachtig door zodat u goed voorbereid bent.
Voorbereiding
Laxeren met Microlax
Om te zorgen dat de endeldarm van binnen schoon is, vragen we om vóór de operatie te laxeren met een Microlax. De endeldarm is het laatste deel van de dikke darm.
Zorg dat u de pijnstillers voor na de operatie in huis heeft
Wij adviseren om paracetamol 1000mg 4x per dag te nemen en zo nodig dit aan te vullen met 3x per dag 400mg ibuprofen. Als u deze medicatie niet mag nemen of het helpt onvoldoende kunt u contact met ons opnemen voor een recept via MijnZHA, via de website mijnzha.nl of gebruik de App MyChart.
Voorkom verstopping na de operatie
Het is belangrijk dat u geen last krijgt van verstopping na de operatie.
- Heeft u wel last van verstopping en gebruikt u laxeermiddelen, gebruik ze dan ook rondom de operatie.
- Heeft u wel last van verstopping maar gebruikt u geen laxeermiddelen, vraag dan voor de operatie een recept bij uw chirurg en probeer ze een aantal dagen voor de operatie uit.
De operatie
De operatie met laser is een operatie om de peri-anale fistel dicht te maken. Meestal heeft u voor deze operatie al een operatie gehad waarbij een seton is geplaatst die ervoor zorgt dat de fistel openblijft.
Bij deze operatie gaat u onder algehele narcose of krijgt u een ruggenprik. Tijdens de operatie ligt u op uw rug met de benen omhoog in beensteunen. Soms wordt de operatie in buikligging gedaan. De chirurg zoekt de inwendige en uitwendige openingen van de fistelgang worden op. De inwendige opening wordt schoongemaakt. Vervolgens wordt al het ontstekingsweefsel uit de fistelgang verwijderd. Dan wordt de laser fiber in het fistelkanaal gebracht en de fistel dicht gebrand. De inwendige opening van de fistel wordt (indien nodig) dicht gehecht met een of meer oplosbare hechtingen.
Adviezen na de operatie
- U mag gewoon zitten, u hoeft niet in bed te liggen
- We raden aan om in ieder geval de eerste 2 weken na de operatie pijnstillers te gebruiken.
- Zorg voor een makkelijke stoelgang. Eet en drink regelmatig. Eet voldoende voedingsvezels zoals zemelen, volkorenbrood, groente en fruit. Drink 1,5 tot 2 liter water per dag. En zorg dat u voldoende beweegt. Zo zorgt u dat de ontlasting zacht blijft en dat helpt bij de stoelgang. Indien u een recept heeft gekregen voor laxeermiddelen, neem deze dan al 2 dagen voor de operatie in. Het kan na de operatie soms een aantal dagen duren voordat uw stoelgang weer op gang komt.
- We raden u aan om niet te sporten zolang de wond open is. Tijdens uw controle afspraak kunt u bespreken wanneer u weer kunt sporten als de wond na 2 weken nog open is. U mag gewoon douchen maar niet in bad of de sauna zolang de wond open is.
- De wond geneest vanzelf binnen 6 tot 8 weken. Indien u een seton heeft, blijft de fistelopening natuurlijk open. Wij raden u aan om:
- Na iedere ontlasting de anus met water schoon te maken of te douchen en droog te deppen;
- Zinkoxidezalf (Sudocrem) of vaseline op uw anus te smeren. Hiermee beschermt u uw huid tegen wondvocht.
Controle na de operatie
U komt dan voor controle naar de poli chirurgie van Ziekenhuis Amstelland.
Normale klachten na de operatie
- Het is gebruikelijk dat u bloed en/of vocht uit de wond verliest. Soms duurt dit 6-8 weken. U kunt maandverband dragen om uw kleding te beschermen.
- De randen van de wond kunnen nog een tijdje gezwollen blijven. Ook kan de wond nog pijnlijk zijn. De zwelling trekt na 2-4 weken weg.
- U kunt tijdelijk last krijgen van ongecontroleerd verlies van windjes of ontlasting. Dit komt doordat de kringspier tijdelijk minder goed sluit door zwelling van het slijmvlies. Dit gaat weer over als de wond(en) genezen zijn.
Neem contact met ons op bij deze klachten
- Als het bloeden niet stopt, blijf dan niet op de wc zitten. Ga in bed liggen en druk de uitwendige wond eventueel af met een stapeltje gaasjes. Zorg dat er iemand bij u is en bel ons.
- Als de pijn niet minder wordt bij het opvolgen van de instructie over pijnstilling.
- Als u de hele tijd kleine beetjes moet plassen, of als u 18 uur niet heeft geplast neem dan contact met ons op. Soms is het nodig om een katheter te plaatsen. Er wordt dan een dun slangetje via de plasbuis in de blaas gebracht waardoor de urine weg kan lopen. De katheter wordt meestal direct verwijderd.
- Indien u meer dan 38 graden koorts heeft en/of een pijnlijke rode zwelling bij de anus
- Indien u zich zorgen maakt
Complicaties
- Als de huid rondom de fistelopening of de wond rood en dik wordt, kan er sprake zijn van een ontsteking.
- Soms kan er ‘wild vlees’ ontstaan bij de wond. Dit noemen we hypergranulatie. U kunt daardoor ook langer last hebben van bloed- of vochtverlies. Soms is een behandeling nodig met zilvernitraat of met een zalf.
- Soms werkt de sluitspier al minder goed door een bevalling, een eerdere operatie of bestraling. Indien na de operatie de kans op blijvende incontinentie groot is dan zullen we dat altijd van tevoren met u bespreken. In overleg met u wordt dan voor een andere oplossing gekozen
- Als de fistelopening na 3 maanden nog niet dicht is, is de kans groot dat de fistel niet genezen is.
Contact
U kunt contact met ons opnemen via MijnZHA of gebruik de App MyChart
- Ook kunt u ons mailen op [email protected]
- U kunt in alle gevallen ook telefonisch contact opnemen via polikliniek chirurgie:
020-7557014